Korkak insanlar özgürlük istemez.


Seth: Eğer kendinize güvenmeyi bilmiyorsanız diğerleri ile olan ilişkilerinizde de güven duymayacaksınız. Hatta topluma güven duymayacaksınız.  Korkuya endeksli yaşadığınızdan size ait gücü kullanamayacaksınız. Böylece kendinizi zayıf bir pozisyonda gösterip kurban psikolojisi içine sokacaksınız. Başkalarından enerji talep edip hatta çalmaya kalkışacaksınız.

Kendinizi anlamadığınız için seçimleriniz teşevvüşte olacak. Yaşadığınız deneyimin mekanikleri size gizemli ve değişken gözükecek.

İnsanlar her ne sebepten olursa olsun kendine güvenmediklerine ikna oldukları zaman veya evren güvenli değilse onlar için yaşamlarında bereketli bir şekilde tüm bedenlerinde yeteneklerini kullanmak yerine  çevrelerindeki realiteleri kendilerine çekip onlar üzerinde kontrol geliştirmeye çalışıyorlar.

Ondan sonra korkmuş birey haline geliyorlar. Korkak bireyler özgürlüğü  ne mantal ne fiziksel düzeyde istemezler. Bir grup kanunu barındırarak onu korumaya çalışırlar. Size neyin iyi neyin kötü olduğunu söylemeye çalışırlar. Zorlayıcı bir davranış kalıbında olmaya meğillidirler. Hayatlarını  onlar için düzenleyecek liderleri - bilimsel, dinsel, politik - ararlar.

Seth Celse 834