Derleme - Sentez - Teksir Yasası

Teksir Yasası Bilgi bütünlüğü için: "Gerçekten özgür olan kişinin sırrı yoktur."
Bilgi bütünlüğü için: Alandan açılımlar
recursive - özyineleme - teksir yasası

kendi kendini cagiran fonksiyon (ya da prosedur) tipi.. (airbug, 18.01.2000 01:42)

bilhassa "binary search" - alansal - algoritmalarında çok işe yarayan hatta bu tür işlemlerde olmayışı düşünülemeyen, zeka ürünü fonksiyon türü. "aradığını bulancaya kadar ara, bulunca daha ne arıyosun!" komutunu nasıl anlatcaksın şu alete başka türlü! (clytia, 14.08.2007 17:54)

özyinelemeli; özyinelemesi olan, kendi kendini bir şekilde tekrar eden. doğruluk babında kendi kendini kaynak gösteren. (tsan chan, 22.02.2002 12:26)

anlasilmasi zor ama iyi bir programcinin cok iyi bilmesi gereken bir tekniktir.. divide & conquer tabir edilen algoritmalari yazarken cok kullanilir. debug ederken kanirtan bi tekniktir.. base case i yanlis yazarsaniz stack overflow yersiniz.. tree traversal, quicksort en guzel uygulamalaridir. (osric, 18.08.2001 23:27)

bir programlama yaklaşımı olarak ele alındığında, yeterince büyük bir veri yapısı üzerinde çalışırken stack memory'nin eline vermesi ile bilinir. gerekmediği sürece sırf kullanmış olmak için kullanılmamalıdır. (bkz: imho) satranç oynarken şu anki durumu incele, olası hamleleri belirle ve değerlendir, bunların potansiyel başarılarını evaluate et şeklinde iş gören bir fonksiyonun, belli bir pozisyon için ürettiği olası hamleleri ve bunların karşı hamlelerini değerlendirmesi için kendi kendini çağırması gibisinden kullanım alanları vadır. (exception, 18.07.2002 10:01 ~ 10:03)

bir fonksiyonun kendi içinde çağrılması (bluesnake, 26.05.2004 11:13)

derginin kapagindaki resimde sahsin elinde tuttugu , bahsi gecen derginin, bahsi gecen sayisi ise, olusan durumu tanimlayabilecek kelime. (heranherseyolabilir, 24.07.2004 12:38)

"bir ben vardir bende benden iceru" felsefesinin çeşitli programlama dillerinde vücut bulmuş şekli. (fragman, 05.05.2007 23:31)

aşağıdaki gibi durumlarda işe yarayan programlama mantığıdır: soru: issız bir adaya götüreceğiniz üç şey nedir? cevap: ben götürsem götürsem üç şey götürebilirim. lakin bu üç şeyden biri benim konumumdaki başka bir adam olur ise, o da üç şey getirebilir. bu sayede adaya benimle gelecek nesnelerin sınırı olmaz. o yüzden ben bu ıssız adaya bir battaniye, iki de adam götüreyim, o adamlar da kendi nesnelerini getirsin. sonra gül gibi geçinip gidelim. (polyester, 06.06.2007 15:34)

iteration beethoven'sa, recursion mozart'tir. ek: beethoven ve mozart'in beste yapma tekniklerini bilinince cumle anlam kazanacaktir. - iterasyon : her fonskiyon her sayi araliginda iterasyon yapip limit sonuca ulaşmanıza izin vermez. yeri gelir atadiginiz degerle denge degerinden fersah fersah uzaklasirsiniz (insidious, 03.02.2003 12:14)

iterasyon için illaki n'in 1 arttırılması gerekmez. olayın temeli şöyledir. bir eşitliğin iki tarafındada aynı değişken vardır (örneğin x). denklem x= hedehödöd felan diye giderken hededöhdodd kısmının içinde de x geçer. siz gider x'e rastgele bir değer verirsiniz sonucta bir yine bir x bulursunuz. bu değeri yeniden denklemin içindeki x'e yerleştirip yeniden bir x bulursunuz. taaki denkleme koyduunuz değerle bulduğunuz x değeri birbirine nerdeyse eşit olana kadar. fx2 algebra bibi makinalar ara işlem adımlarını göstermeden çaat diye bulur ama potansiyel kıl hocalar işlem adımlarını görmedikleri için bulduunuz değeri kabul etmezler sınavlarda. aashto yol kaplamaları, open channel flow gibi bilimum alanda kullanılır bu hesap yöntemi. (buzzinfrog, 05.06.2003 04:07)

iterasyon aslinda her adimda kendisini yenileyerek ve duzelterek ilerlemedir. loop'un her adiminda kendisini geli$tirerek sonuca varmaya cali$ir iterasyon. (cfq, 16.09.2003 17:27)

defalarca deneye deneye bir denklemin köklerini bulmaya yarayan bir yöntem. hesap makinelerindeki kesirli bölme işlemi ve karekök alma gibi işlemler bu yöntemle gerçekleşir. (grathanich, 07.01.2004 21:06)

dil biliminde bir hecenin tekrarlanmasi. mesela: mermer dil biliminde bir cümlenin icinde bir kelimenin tekrarlanmasi. mesela: gel gel gumule gel (bkz: aliterasyon)

bir ibarede belirli ses ve hecelerin tekrarlanmasına denir. böylece ahenkli bir söyleyiş meydana getirir. örnek: dest-busi arzusuyla ölürsem dustlar kuze eylen toprağın sunun anınla yare su fuzuli (daphne, 23.05.2001 23:25)

(bkz: çakar çakmaz çakan çakmak) gayet enteresan fakat bir o kadar da mantıklı bir şekilde, dünyanın neredeyse tüm dillerinde üretilen sözlü geleneğe ait metinlerde rastlanan bir söz sanatıdır. özellikle beowulf, odessa, ilyada ve dede korkut masalları gibi sözlü metinlerde rastlanmasının sebebi ise özü itibariyle aynı satır içerisindeki sessiz harflerin sözcük başlarında tekrarına dayanan bir söz sanatı olması ve bu sayede metnin ozan tarafından anlatılışı sırasında ozanın şaşırmadan bir sonraki kelimeyi kolaylıkla hatırlamasına olanak sağlamasıdır. anglo-saxon dönemi sözlü geleneğine ait eserlerde genellikle her satırda 2+1 kuralına uyularak üç adet aliteratif sözcük kullanılır. yazının keşfiyle yerini dize sonlarında kullanılan uyağa bırakmıştır. (prospero, 07.04.2003 23:29) (shi aila, 07.01.2004 21:15 ~ 10.09.2006 14:08)

çözüme giderken atılan her adım. bu yüzden kendisine adım denir çoğu zaman. zaman adımı olabilir, mekan adımı olabilir. (zamanda yürümek, mekanda yürümek) (chete, 07.01.2004 21:44)

mantikli sonucu bulana kadar iktireceksin (bkz: iteration) herseferinde buldugun sonucla bi önceki sonucu karsilastirdiginda; aradaki fark, belli hata payinin altina indiiinde; duracaksin iktirmeyeceksin. demek ki yakinsamissin (converge) . bunun bi de iraksayan (diverge) versiyonu var ki, iktir allah iktir.. sonuca ulasamazsin, sonuc hep uzaklasir; hep te sinavlarda cereyan eder bu durum.. (kskangel, 03.04.2005 21:47 ~ 04.04.2005 00:40)

(bkz: öteleme) zamanın itere ettiği yaşam fonksiyonunun birer değişkenleriyiz herbirimiz :s (kronik sizofren, 29.05.2007 02:32) bir bilişim terimidir. bir fonksiyonun kendi kendini tanımlamak suretiyle sürekli kendini yinelemesidir. bazı durumlarda sistemlerin, davranışlarıın ya da algoritmaların basit olarak ifade edilip gerçeklenmesini sağlar. fonksiyonun kendisini yenilemesi/çağırması işin en basit kısmıdır. esas zor kısım, sınır değer koşullarıdır. bu tür sistemleri tasarlarken sınır koşulları tanımlamak ve ona göre modelin testini yapmak işin en zaman alan kısmıdır. (shirazi, 03.06.2008 03:52)

programcılık açısından konsepti gereksiz bulanlar, muhtemelen ödevleri harici recursion gerektiren bir algoritma geliştirmek durumunda kalmamıştır. özellikle, kendi içine doğru yapılacak işlemin verisinin büyüklüğü ve işlemin parametreleri compile time'da belli değilse, her veri-parametre varyasyonu için ayrı kod yazmak yerine(ki bu da imkansız, bir şekilde limit koymak gerekir, ama yine de recursion kullanmayacağım diye aynı işi farklı boyutlarda verilere yapan 80 tane fonksiyon yazmanız gerekebilir) olayı recursion ile global olarak çözen tek bir fonksiyon yazmak hem zaman hem yer hem de mantık ve akıl sağlığı açısından gerekli olur. eğer bir işin recursion ile kolayca yapılabielceğini düşünüyorsanız fakat yazmaya nerden başlayacağınızı hayal edemiyorsanız şunu yapın: programın gerçek hayatta karşılaşabileceği girişlerden herhangi birini keyfi olarak alın ve onu hesaplayan fonksiyonu yazın. eğer fonksiyon recursion ile halledilebilecek gibiyse, bir yerden sonra iç içe tekrarlar oluşacaktır, sadece tekrarlara giren çıkan parametreler giderek artacak - azalacak veya lineer olmayan bir şekilde değişime uğrayacaklardır. keyfi veri kümesi için çalışan bu fonksiyonu bir kere doğru olarak yazdıktan sonra, biraz mantık ile fonksiyonu recursive ve global olarak çalışacak şekilde parametrize etmeniz zor olmayacaktır. ilk tekrar noktasına kadar kodu aynen yazın, sonra fonksiyonun kendisini çağırın. tabii burada fonksiyonlar arası iletişim için yeni bir parametreye ve onu manipüle edecek ekstra bir veya bir kaç işleme ihtiyacınız olacaktır, bunu da yazdığınız tekrarlı fonksiyondan çıkartmak mümkün. sonra bu ekstra parametreyi gidilmesini istediğiniz en derin fonksiyon için bir teste tabi tutup ona göre gerekli atlama zıplamaları yaparsınız. böyle bir çalışan örnek üzerinden gitmek, karmaşık işlemler için recursive algoritmaları direk gözünün önüne getiremeyen faniler için oldukça işe yaramaktadır. (kurukafa, 10.06.2008 16:28 ~ 16:30)

o yaratıldı ve ona yarat dendi recursive bir fonksiyon örneği aramayı bırakmayın

Biz bir kademeyiz.